Życzenia świąteczne w języku esperanto, Mikołaje trenujący parkour, świąteczne szlagiery w rockowej interpretacji, gorąca czekolada i wspólne dekorowanie choinki. Tak wyglądała niedziela, 8 grudnia na odmienionym osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego w Gdyni Chyloni. „Mikołajki na Zamenhofa” uroczyście zakończyły inwestycje rewitalizacyjne w tej części miasta.

– Tutaj, na Chyloni, w okolicach parafii św. Mikołaja, spełniają się marzenia. To zupełnie nie przypadkiem w okolicach imienin patrona parafii i patrona Chyloni postanowiliśmy przekazać w ręce mieszkańców efekt wspólnych działań, które realizowaliśmy przez prawie 11 lat. Spotkamy się tu dzisiaj z państwem, by zobaczyć nowe oblicze ulic Opata Hackiego i Zamenhofa – powitał mieszkańców ze sceny Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Mieliśmy przed laty marzenie, żeby Gdynia zmieniając się, robiła to w każdym fragmencie. Żeby z jednej strony rozwijały się nowoczesne ulice, ale też żeby nie zapominać o tych, gdzie potrzeby i marzenia są największe. Tak trafiliśmy na osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego. Zaprosiliśmy państwa do rozmowy i budowania tego wspólnego marzenia. Chcieliśmy, żebyście mogli sformułować swoje oczekiwania i żeby fachowcy zatrudnieni do ukształtowania na nowo tej przestrzeni wysłuchali waszego głosu. Mam nadzieję, że kiedy dziś spacerujecie tymi pięknymi ulicami, spełniają one wasze oczekiwania. – dodał prezydent, wręczając mieszkańcom symboliczne klucze.  

– Dziś jest taki szczególny dzień, w którym coś podsumowujemy. Oczywiście nie kończy się historia osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego, ona się tak  naprawdę zaczyna. Z racji tego podsumowania, chciałbym podziękować instytucjom i osobom, które były zaangażowane w proces przemiany tego miejsca. – dodał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, odpowiedzialny za rewitalizację w Gdyni, wymieniając długą listę instytucji miejskich i organizacji społecznych oraz dziękując ze sceny wielu osobom, które brały udział w tym procesie.

W uroczystym otwarciu imprezy udział wzięli także wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz oraz radni – Elżbieta Sierżęga, Marcin Wołek (członkowie gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji) oraz Ewa Krym. Po odebraniu symbolicznych kluczy przez przedstawicielki mieszkańców – Agnieszkę Magrian i Monikę Szafrańską – na scenę wszedł dziecięcy zespół „Małe TGD” rozgrzewając międzypokoleniową publiczność energetycznymi piosenkami i tańcem. Rozgrzać można się było także gorącą czekoladą i herbatą serwowanym w pobliżu sceny lub dokonując zakupów w nowo otwartym food trucku „Dobre Miejsce”, który prowadzą podopieczni Stowarzyszenia św. Mikołaja Biskupa.

Atrakcje mikołajkowe dla małych i dużych zlokalizowane były w różnych częściach osiedla i wykorzystywały nową infrastrukturę. Można było zagrać w grę w języku esperanto, poćwiczyć parkour pod okiem… Mikołajów, rozegrać mecz piłki nożnej, poćwiczyć na siłowni czy przetestować wyposażenie placu zabaw. Do swoich stoisk zapraszały m.in. Biblioteka Gdynia i centrum sąsiedzkie Przystań, które mają swoją siedzibę w pobliskim budynku, przy ul. Opata Hackiego 33. Spacerując odnowionymi chodnikami, można było spotkać aktorów z Teatru Gdynia Główna, którzy prezentowali fragmenty „Potopu” Salci Hałas lub obejrzeć wystawę zdjęć dokumentującą proces rewitalizacji w tym miejscu. Na scenie szalone interpretacje świątecznych szlagierów prezentowała grupa Zamenhofy, z Michałem Miegoniem na czele. Finałowym wydarzeniem było włączenie światełek na wspólnie udekorowanej osiedlowej choince

– Nie wierzę. Wciąż nie mogę uwierzyć i się przyzwyczaić, że to wszystko tak wygląda – dało się słyszeć pośród rozmów przy rozświetlonym drzewku.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020