GPR: Rozdział 5.6, przedsięwzięcie nr 4 (str. 176-177)

Realizacja fragmentów wewnętrznego układu drogowego osiedla oraz modernizacja chodników przy ul. Hutniczej na wysokości Meksyku

Jednym z głównych problemów przestrzennych osiedla były braki infrastrukturalne i niezagospodarowane przestrzenie publiczne. Osiedle funkcjonowało w oparciu o wydeptane i wyjeżdżone ciągi komunikacyjne, bez wytyczonego układu drogowego (a co za tym idzie – bez rozwiązań dotyczących zagospodarowania wód opadowych).

Przedsięwzięcie polegało na :

  • budowie ogrodu deszczowego przy ulicy Śliwkowej,
  • remoncie północnego i południowego odcinka ulicy Orzechowej, w tym m.in.: utwardzeniu nawierzchni z płyt drogowych typu YOMB i budowie kanalizacji deszczowej,
  • remoncie ulicy Palmowej poprzez jej utwardzenie płytami drogowymi typu YOMB,
  • przebudowie ulicy Brzoskwiniowej i utwardzeniu jej betonową kostka brukową,
  • remoncie ulicy Dachnowskiego i utwardzeniu jej płytami drogowymi typu YOMB,
  •  remoncie północnego i południowego fragmentu ulicy Nowodworskiego, w tym m.in.  utwardzeniu nawierzchni z płyt drogowych typu YOMB i budowie kanalizacji deszczowej.

Utwardzenie nawierzchni w/w ulic poprawiło komfort poruszania się po nich. W ramach zadania wybudowano zjazdy indywidualne i publiczne. Kanalizacja deszczowa powstała na odcinku ul. Nowodworskiego przez ul. Palmową, dzięki połączeniu z istniejącą siecią w ul. Przemysłowej, oznacza likwidacje zagrożenia zalewania domów i posesji w rejonie ul. Nowodworskiego 63 po większych opadach deszczu.

Zmiany przestrzeni publicznej przy ul. Śliwkowej były omawiane z mieszkańcami.

Na terenie dawnego tzw. „Świńskiego rynku” utwardzono półprzepuszczalną nawierzchnią oraz stworzono zagospodarowany plac, z wyznaczonymi dwoma ciągami pieszo-jezdnymi, łączącymi ze sobą ulice: Wiśniową i Palmową, rozdzielonymi pasem zieleni – ogrodem deszczowym. W ten sposób, poprzez zagospodarowanie wód deszczowych z utwardzonego terenu i odprowadzenie ich powierzchniowo do ogrodu deszczowego, zabezpieczono sąsiednie działki przed podtopieniami podczas trwania deszczy nawalnych. Plac na Śliwkowej został również oświetlony. Powierzchnia terenu objętego w/w inwestycją to 1574 m2, powierzchnia biologicznie czynna: 347 m2.

W trakcie realizacji inwestycji funkcjonował na terenie osiedla punkt konsultacyjny, czyli miejsce, w którym mieszkanki i mieszkańcy mieli możliwość porozmawiania o procesie rewitalizacji i trwających inwestycjach. W każdym tygodniu w wyznaczonych, stałych terminach w Punkcie dyżurował pracownik Laboratorium Innowacji Społecznych zaangażowany w proces rewitalizacji danego podobszaru. Mieszkańcy mieli okazję do bezpośredniej, bardzo często indywidualnej rozmowy na temat działań i to w miejscu, w którym są one prowadzone. Często takie indywidualne spotkania miały formę wspólnego spaceru po terenie, podczas których mieszkaniec pełnił rolę przewodnika, co ułatwiało odniesienie się do poruszanych kwestii, jak też pomagało w nawiązaniu relacji mniej formalnych. Głównym celem działalności punktu było podtrzymywanie kontaktu i budowa relacji z sąsiadami rewitalizacji oraz stała otwartość na uwagi mieszkańców. Działanie w ramach punktu konsultacyjnego obejmowało również przygotowywanie materiałów dla mieszkańców, prezentowanie mieszkańcom koncepcji projektów, udzielanie informacji i wyjaśnień na temat realizowanych projektów, przedstawianie uwag mieszkańców na radach budowy.

Przedsięwzięcie było prowadzone w ramach projektu „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków budżetu gminy Gdynia.