GPR: Rozdział 6.6, przedsięwzięcie nr 5 (str. 209-210)
Zagospodarowanie przestrzeni osiedla Zamenhofa, Opata Hackiego wraz z rozbudową ulicy Zamenhofa
Jednym z ważniejszych problemów przestrzennych osiedla ZOH była bardzo niska jakość przestrzeni publicznej – w tym drogowej oraz fragmentaryczne, niespójne zagospodarowanie terenów międzyblokowych. Części wspólne osiedla pozostawały w znacznej mierze bez gospodarza, a ich potencjał był wykorzystywany w niewielkim stopniu. Obszar ten nazywany był „symbolicznie” pustynią.
Osiedle borykało się również z zaniedbaniami w zakresie infrastruktury technicznej, w tym drogowo-parkingowej – nie wykształcony został podział na tereny dla komunikacji pieszej i kołowej, a duża część przestrzeni drogowej i międzyblokowej służyła jako dziki parking.
Przedsięwzięcie polegało na uzbrojeniu terenu wewnątrz osiedla w kanalizację deszczową (uzupełniającą sieć wykonaną w ramach rozbudowy ulic Komierowskiego, Opata Hackiego i św. Mikołaja), przebudowie ulicy Zamenhofa, uporządkowaniu systemu drogowego – budowie nowych dojazdów do tzw. hotelowców i oświetlonych parkingów oraz zagospodarowaniu wnętrza osiedla jako miejsca wolnego od ruchu kołowego i zachęcającego do rekreacji. W zakresie nowego zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Opata Hackiego i Zamenhofa przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami osiedla, których celem było zaplanowanie wyglądu trzech placów: wokół budynku przy ul. Opata Hackiego 33, przy budynku Zamenhofa 7 oraz pomiędzy budynkami Zamenhofa 17 i Opata Hackiego 23 i 19.
Wskazówki mieszkańców posłużyły architektom do przygotowania projektów zagospodarowania w/w terenu zgłoszonych w ramach konkursu urbanistyczno – architektonicznego.
Wyłoniona w konkursie koncepcja (https://www.gdynia.pl/rewitalizacja/aktualnosci,3963/tak-bedzie-wygladac-zoh-po-rewitalizacji,491867) zakładała stworzenie dwóch placów tematycznych: placu Zamenhofa i placu Opata Hackiego oraz publicznego placu przy Centrum Sąsiedzkim z biblioteką. Nadanie nazw placom wynikało z chęci upamiętnienia patronów głównych ulic oraz zbudowaniu silnej identyfikacji mieszkańców z osiedlem. W efekcie powstała przestrzeń sprzyjająca rekreacji i aktywizacji mieszkańców pobliskich budynków wielorodzinnych, z elementami zieleni i małej architektury, w tym placem zabaw dla najmłodszych.
Działanie było prowadzone w ramach projektu Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa – Opata Hackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.