Proces gdyńskiej rewitalizacji, realizowany pod hasłem Gdynia OdNowa, ma szansę zdobyć nagrodę internautów w europejskim konkursie dla projektów finansowanych z funduszy europejskich, REGIOSTARS. Od 2 września trwać będzie głosowanie, a udział w nim można wziąć za pośrednictwem strony internetowej Inforegio: https://ec.europa.eu/regional_policy/projects/regio-stars-awards_en. Proces koordynowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych i realizowany przez wydziały i jednostki miejskie w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi i wspólnotami mieszkaniowymi jest jedynym tegorocznym polskim projektem zakwalifikowanym do finału pośród wszystkich 262 zgłoszeń z całej Europy.

Proces rewitalizacji prowadzony jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni od 2017 r. Jego celem jest podniesienie jakości życia na sześciu obszarach miasta, na których zdiagnozowano problemy m.in. społeczne i infrastrukturalne.  Realizacja działań na trzech podobszarach obejmujących części dzielnic Oksywie, Chylonia i Witomino została dofinansowana w ramach sześciu projektów unijnych zbiorczo nazwanych Gdynia OdNowa: Rewitalizacja.

– Istotna dla procesu rewitalizacji jest rzetelna diagnoza oraz połączenie działań inwestycyjnych ze społecznymi. Takie zintegrowane podejście jest nie tylko wymogiem dla realizacji projektów unijnych, ale przede wszystkim odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności – podkreślił Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Cieszymy się, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego docenił działania gdyńskiej rewitalizacji, rekomendując Gdynię do udziału w konkursie REGIOSTARS, a przedstawiciele Komisji Europejskiej wyróżnili nas, wybierając nasze Miasto do finału tego prestiżowego konkursu.

– Bardzo się cieszę, że kolejne przedsięwzięcie z Pomorza zostało docenione przez Komisję Europejską, a tym samym znalazło się w finale tak ważnego konkursu – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Co ważne, w tegorocznej edycji Regiostars projekt miasta Gdyni jest jedynym projektem z Polski zakwalifikowanym do finału, a został wyłoniony spośród 262 zgłoszeń z całej Europy!

REGIOSTARS to konkurs organizowany od 2008 roku przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej. Stał się on europejskim znakiem najwyższej jakości przyznawanym projektom finansowanym przez Unię Europejską. Do finału zostało zakwalifikowanych pięć projektów w pięciu kategoriach. Projekt Gdynia OdNowa: Rewitalizacja został nominowany w kategorii Europa bliżej obywateli, razem z projektami z Portugalii, Czech, Litwy, Niemiec oraz Francji.

Głosowanie internautów potrwa od 2 września do 8 października za pośrednictwem strony internetowej REGIOSTARS. Głosowanie połączone jest z drugim etapem konkursu, który odbędzie się w październiku w Brukseli. Składają się na niego prezentacje przedstawicieli poszczególnych projektów przed jury i publicznością. 9 października odbędzie się gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz zwycięzcę głosowania internautów.

Projekty Gdynia OdNowa dofinansowane z funduszy unijnych  objęły działania inwestycyjne oraz społeczne.
Przedsięwzięcia inwestycyjne to m.in.:

1. Działania mające na celu stworzenie lub poprawę jakości infrastruktury społecznej:
–       stworzenie Przystani na Oksywiu, na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego i na Witominie,
–       remont placówki wsparcia dziennego na Oksywiu.

2. Działania mające na celu stworzenie nowych przestrzeni rekreacji:
–       stworzenie polan rekreacyjnych na Oksywiu i Witominie,
–       stworzenie infrastruktury sportowej – boisk na Oksywiu i Witominie,
–       stworzenie osiedlowych terenów rekreacyjnych na osiedlu ZOH i na Meksyku,
–       stworzenie Parku Leśnego na Oksywiu.

3. Działania związane z budową lub przebudową infrastruktury technicznej (drogi, chodniki, parkingi, sieci) mające na celu poprawę bezpieczeństwa, tworzenie niezbędnych powiązań komunikacyjnych, a także niwelowanie różnic inwestycyjnych.

4. Działania związane z poprawą warunków zamieszkania:
–       kompleksowa modernizacja energetyczna 6 budynków komunalnych,
–       remonty w częściach wspólnych budynków komunalnych,
–       rozebranie budynków komunalnych w złym stanie technicznym i budowa nowego budynku komunalnego na Oksywiu,
–       dofinansowanie remontów części wspólnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych,

Przedsięwzięcia społeczne, to przede wszystkim:
1. Projekty rozwoju usług społecznych na rzecz rodzin, dzieci i młodzieży, w tym działania z zakresu:
–       aktywizacji i integracji społecznej oraz treningu umiejętności społecznych,
–       pracy animacyjnej,
–       pomocy terapeutycznej w pokonywaniu trudności (psycholog, pedagog, terapeuta; prowadzący terapię i inne formy wsparcia, np. socjoterapia, psychoterapia, konsultacje psychologiczne, grupa wsparcia).

2. Partycypacja społeczna i inicjatywy lokalne, w tym działania z zakresu:
–       włączania mieszkańców w procesy inwestycyjne,
–       prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych dot. rewitalizacji w ramach punktów konsultacyjnych,
–       organizowania konkursów dla organizacji pozarządowych dot. organizowania lokalnych społeczności i niewielkich zmian przestrzennych,
–       prowadzenia Funduszu Sąsiedzkiego,
–       animowania lokalnych społeczności poprzez organizację wspólnych wydarzeń, celebrowanie zakończenia inwestycji, wspólne prace na rzecz przestrzeni publicznej.

– W rewitalizacji ważne jest aktywne włączanie mieszkańców i innych interesariuszy w proces, na różnych jego etapach, począwszy od rozpoznania potrzeb, problemów i potencjałów, przez projektowanie rozwiązań, kończąc na realizacji inwestycji i działań społecznych – zaznacza Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynująca projekt Gdynia OdNowa. – Zrealizowane przedsięwzięcia przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców, o czym mówią nam sami. Cieszymy się, że gdyńska rewitalizacja znalazła się w finale tak ważnego europejskiego konkursu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na tych obszarach.