Na początek – w ogrodzie społecznym na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego poznali wypracowane w trakcie warsztatów z mieszkańcami pomysły na zagospodarowanie tego miejsca. Potem, w Przystani Opata Hackiego 33, rozmawiali o formule pracy na kolejne miesiące. Członkowie i członkinie gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji po raz pierwszy w drugiej kadencji spotkali się osobiście.
Od lutego 2021 roku gdyńską rewitalizację opiniuje Komitet Rewitalizacji w składzie powołanym przez prezydenta Gdyni na drugą, trzyletnią kadencję. Robocze posiedzenia odbywały się od lutego co miesiąc – z powodów pandemicznych miały jednak formułę zdalną.
W ubiegłym tygodniu członkowie i członkinie Komitetu Rewitalizacji spotkali się na rewitalizowanym osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni. Najpierw, na zaproszenie Rady Dzielnicy Chylonia wzięli udział w posiedzeniu rady zorganizowanym w ogrodzie społecznym. W jego trakcie zaprezentowano pomysły na działanie tego miejsca, wypracowane podczas warsztatów z udziałem mieszkańców.
– Choć inwestycyjna faza rewitalizacji na osiedlu już się zakończyła, choć zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego rejonu w nowej odsłonie to cały czas coś się dzieje. Uruchamiamy w nowej odsłonie ogród społeczny. Powstała świetlica, z której przed południami będą korzystały osoby z niepełnosprawnością, a po południami będzie udostępniana na różne aktywności dla mieszkańców. Na potrzeby Uczniowskiego Klubu Sportowego Parkour, który działa na osiedlu i prowadzi zajęcia w Przystani Opata Hackiego 33, zaadaptowane zostaną pomieszczenia dawnego sklepu mięsnego – wylicza Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, przewodniczący gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji. – Cieszę się też z oddolnych działań mieszkańców, bo one są najważniejsze.
O tym, że ogród społeczny przy ul. Zamenhofa pozostanie dostępy dla wszystkich mieszkańców, mówili Marek Dąbkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Chylonia oraz Mateusz Bieszke, wiceprzewodniczący rady.
– Chcemy, aby było to miejsce spotkań międzypokoleniowych – mówił Marek Dąbkowski. – Mamy już pomysł na obecność mieszkańców, dzieci, seniorów, sekcji sportowych, którzy będą chciały spotykać się tutaj – oraz na ich integrację przy współpracy z Przystanią.
Przyszłe zagospodarowanie i wykorzystanie ogrodu to efekt warsztatów z udziałem mieszkańców, wspieranych przez pracowniczki Laboratorium Innowacji Społecznych.
W ogrodzie najważniejsze oczywiście będą rośliny: zasadzone na wyniesionych grządkach, dzięki czemu ich uprawa będzie łatwiejsza. Od pobliskiego parkingu teren odgrodzi żywopłot. W czasie warsztatów mieszkańcy zwracali uwagę na zasadzenie drzew – po to, by dawały nie tylko cień, również przyjemność z uprawy i zbieranoa owoców. Na pewno tuż obok wejścia do ogrodu pojawi się choinka, którą w czasie Adwentu będzie można świątecznie ozdobić.
Dzieci natomiast podkreślały, że w ogrodzie trzeba zamontować urządzenia do zabawy, jak trampolinę czy piaskownicę.
Mówiąc o ogrodzie i jego wyposażeniu warto zauważyć, że wiata, domek narzędziowy oraz skrzynie powstaną na warsztatach z udziałem mieszkańców, które latem odbędą się w ogrodzie.
Druga, robocza część czerwcowego posiedzenia Komitetu Rewitalizacji odbyła się w Przystani Opata Hackiego 33. Tu rozmawiano o zagadnieniach ważnych dla poszczególnych obszarów zadaniach rewitalizacyjnych – wiceprezydent Michał Guć mówił m.in. o rozpoczęciu prac na osiedlu Meksyk czy kolejnych wyprowadzkach ze Wzgórza Orlicz-Dreszera.
Mówiono też o formule pracy komitetu. Jednym z ustaleń jest fakt, że członkowie i członkinie będą pracować także w grupach roboczych, skupiając się na konkretnych zagadnieniach. Grupy nie będą jednak stałe, a powoływane w związku z konkretnym obszarem tematycznym. Po wakacjach, jako pierwsza spotka się grupa skupiona wokół tematu sprzedaży alkoholu na obszarach rewitalizacji. Planowane jest zorganizowanie wspólnego posiedzenia członków Komitetu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, żeby o temacie rozmawiać w szerokim gronie osób zaangażowanych w wypracowywanie możliwych rozwiązań.