Podstawa prawna
Zgodnie z przepisami ustawy o rewitalizacji, Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy procesu rewitalizacji z organami gminy w sprawach dotyczących przygotowania prowadzenia i oceny procesu rewitalizacji, pełniąc funkcję opiniodawczo-doradczą dla Prezydenta Miasta Gdyni. Jego powołanie jest niezbędne w celu realizacji procesu rewitalizacji w oparciu o zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdyni na lata 2017-2026, który został uchwalony przez Radę Miasta Gdyni z końcem marca br.
W ramach swojej działalności Komitet będzie wydawać opinie i doradzać we wszystkich najistotniejszych sprawach związanych z realizowanym na terenie Gdyni procesem rewitalizacji. W jego skład będą wchodzić przedstawiciele różnych grup interesariuszy, w tym mieszkańców.
Zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji podlegają konsultacjom społecznym w celu zapewnienia jak najszerzej reprezentacji interesariuszy oraz zasad funkcjonowania dostosowanych do wszystkich zastosowanych grup.
W maju 2017 r. odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami, a także warsztaty dla przedstawicieli rad dzielnic i organizacji pozarządowych. Wniesione uwagi i wspólnie wypracowane rozwiązania były podstawą do stworzenia regulaminu powoływania oraz zasad funkcjonowania Komitetu Rewitalizacji.
Zasady działania Komitetu Rewitalizacji określa Uchwała nr XXXIII/830/17 Rady Miasta Gdyni z dnia 28 czerwca 2017 roku w sprawie przyjęcia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji.
Aktualizacja GPR
W lutym 2023 roku Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę o aktualizacji Gminnego Programu rewitalizacji Miasta Gdyni na lata 2017-2026. W lutym i marcu zbierane były pomysły i uwagi mieszkańców oraz interesariuszy rewitalizacji: w formie elektronicznej, poprzez Gdyńską Platformę Dialogu, oraz podczas warsztatów dla organizacji pozarządowych czy otwartych spotkań dla mieszkańców na podobszarach rewitalizacji. Zaktualizowany GPR będzie bowiem dotyczył obszarów pierwotnie nim objętych. To:
- – zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja,
- – fragment dzielnicy Oksywie,
- – fragment dzielnicy Babie Doły,
- – osiedle Meksyk w Chyloni,
- – rejon ulic Opata Hackiego – Zamenhofa w Chyloni,
- – Wzgórze Orlicz-Dreszera na Leszczynkach.
Władze samorządowe zapowiadają, że będą zabiegały o dofinansowanie unijne, dzięki czemu będzie możliwy szeroki zakres prac. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej środki rewitalizacyjne będą mogły zostać przeznaczane przede wszystkim na działania społeczne, zwiększanie powierzchni zielonych w miastach czy poprawę dostępności przestrzeni publicznej.
Zaktualizowany GPR uwzględni kontynuację prac (chodzi o przedsięwzięcia właśnie realizowane czy te, które dopiero się rozpoczną), ale też nowe zadania, wynikające z pogłębionej diagnozy problemów, potrzeb i potencjałów na każdym z podobszarów: propozycja pakietu działań dla każdego z podobszarów będzie dyskutowana z mieszkańcami w trakcie konsultacji społecznych w przyszłym roku.