Blisko 50–osobowa grupa mieszkańców ulicy Dickmana z gdyńskiego Oksywia spotkała się wczoraj z wiceprezydentem Michałem Guciem i przedstawicielami Laboratorium Innowacji Społecznych, w sąsiadującym budynku V LO, aby szczegółowo omówić plany rewitalizacji tej części dzielnicy.

Rozmowa o nadchodzących remontach i inwestycjach mających odmienić jakość i komfort życia w tzw. barakach, obu stronom spotkania przysporzyła wielu cennych informacji. Same działania rewitalizacyjne na ulicy Dickmana od dzisiejszego poranka nabrały realnego wymiaru, na miejscu zaczęły się prace inżynierów oceniających stan techniczny budynków, przed właściwą przebudową.

– Budynki, które Państwo zamieszkujecie, nie zostaną wyburzone, w ich miejsce nie powstaną nowe bloki – informował na początku spotkania wiceprezydent Gdyni Michał Guć. – Musimy realnie ocenić nasze możliwości, a powstanie nowych budynków przekroczyłoby nasz budżet. Dlatego zainwestujemy posiadane środki w remont zamieszkiwanych obecnie tzw. baraków, które zostaną gruntownie przebudowane. Planujemy między innymi docieplenie, wymianę stolarki okiennej, zainstalowanie podzielników ciepła dla każdego budynku z osobna – wyjaśniał wiceprezydent Michał Guć.

Wszystkie te działania mają w efekcie zmniejszyć koszty eksploatacji i obniżyć wysokość opłat dla mieszkańców. Istotna będzie też poprawa komfortu życia, polepszy się estetyka osiedla, a niedostatki bardzo uciążliwe dla mieszkańców, powinny przestać być problematyczne. Większość zaplanowanych remontów w budynkach powinna zakończyć się jeszcze przed najbliższym sezonem grzewczym.

W trakcie dyskusji wiele osób zgłaszało potrzebę budowy dojazdów do budynków  (budynki parzyste 18-30), oświetlenia zewnętrznego, czy unormowania występujących podtopień piwnic.

– Dajmy szansę inżynierom, którzy już od czwartku na Państwa osiedlu zaczną pierwsze prace związane z oceną stanu technicznego budynków. Specjaliści będą wykonywać tzw. „odkrywki”, zarówno w częściach wspólnych budynków, jak też w mieszkaniach – mówił wiceprezydent Gdyni Michał Guć. – To pierwszy, bardzo ważny krok ku temu, aby dobrze przygotować inwestycję i starannie dobrać metody przeprowadzenia określonych remontów. Zrobimy to tak, aby nikomu nie pogorszyć warunków mieszkaniowych, a ocena techniczna będzie kompleksowo podpowiadała co i w jakiej kolejności wykonać.

W maju i w czerwcu mieszkańcy będą zaproszeni do kolejnych spotkań, przygotowujących ulicę Dickmana do przemiany w ramach rewitalizacji. – Spotkamy się w terenie, i będę Was prosić  o wskazywanie wszystkich spostrzeżeń – zapowiadał wiceprezydent Gdyni Michał Guć. Każda uwaga trafi do szczegółowej analizy i będziemy poszukiwać najlepszego sposobu na rozwiązanie.
Dużo pytań od mieszkańców dotyczyło przestrzeni wokół obecnych baraków. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Dickmana. Do końca roku powstaną projekty, które na wiosnę 2018 trafią do realizacji. Także w tym aspekcie mieszkańcy budynków 18-30 przy ul. Dickmana będą mieli swój wydatny udział – ich opinia i propozycje będą uwzględniane w regulaminie konkursu dla architektów.

Osobną kategorię pytań stanowiły zastrzeżenia do obecnej komunikacji miejskiej, mieszkańcy proponowali zwiększenie liczby połączeń ich skrawka dzielnicy z centrum Gdyni. 

– To także będziemy poddawać ocenie – informował Michał Guć. – Sieć komunikacji miejskiej jest analizowana dwa razy w roku, ale już dziś mogę obiecać, że na ulicy Dickmana powstanie wiata przystankowa właśnie dla Państwa.