O tym, jak wyglądały gdyńskie przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji oraz między innymi o to, jak angażować do działania mieszkańców – dopytywali członkowie Komitetu Rewitalizacji Miasta Kalisz. W piątek (2 czerwca) odwiedzili Laboratorium Innowacji Społecznych w ramach wizyty studyjnej.  

Udział w wizycie studyjnej wzięła siedmioosobowa delegacja kaliskiego komitetu, w skład którego wchodzą m.in. urzędnicy, radni miasta, radni osiedli i przedstawiciele mieszkańców. Kalisz bowiem przygotowuje się do uchwalenia własnego Gminnego Programu Rewitalizacji.

– Przygotowując GPR dla Kalisza, przeprowadzając konsultacje społeczne podglądaliśmy, jak odbywało się to m.in. w Gdyni. Analizowaliśmy także procesy rewitalizacyjne innych polskich miast i doszliśmy do wniosku, że to właśnie działaniom skupionym wokół Laboratorium Innowacji Społecznych chcieliśmy się przyjrzeć najmocniej – mówiła Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miasta Kalisz.

Goście poznali zatem szczegóły dotyczące wszystkich aspektów, które wchodzą w skład gdyńskiej rewitalizacji – począwszy od współpracy z mieszkańcami przy tworzeniu GPR, przez aktywizację społeczno-zawodową, po szczegóły działań inwestycyjnych przestrzeni dzielnic objętych programem. Dowiedzieli się też o roli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w procesie rewitalizacji.

– Przedstawiając logikę i strukturę gdyńskiej rewitalizacji, chcieliśmy pokazać gościom, że to wieloaspektowy proces. Że patrzymy szeroko na planowanie działań, że udział mieszkańców w projektowaniu zmian jest dla nas kluczowy – mówiła Barbara Marchiwcka z LIS.

Przedstawiciele kaliskiego komitetu przyznają, że wiedza o gdyńskich doświadczeniach będzie przydatna w najbliższej przyszłości.

– Kalisz i Gdynia są wbrew pozorom podobne. Nasze miasto odbudowywało się mniej więcej w tym samym okresie, w którym powstawała Gdynia, czujemy się zatem z wami związani. W Kaliszu mamy co prawda jeden obszar rewitalizacji, ale brakuje nam tego, co udało wam się wypracować. Wchodzenia w relację z mieszkańcami, zachęcania ich do działania. Chcemy się tego nauczyć – mówiła Monika Otrębska-Juszczak, kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Kaliszu.