Osiedle Meksyk

Teren wyznaczony ulicami Pucką, Północną, Przemysłową i torami kolejowymi to największy w Gdyni obszar o przewadze zabudowy substandardowej. Osiedla nazwane „Meksykiem” powstało w latach 30. XX w na terenach prywatnych, za zgodą i wiedzą właścicieli, jako nielegalne skupisko zabudowy. Od tamtego czasu osiedle zostało objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który utrzymuje i reguluje funkcję mieszkaniową na tym terenie.

W przeważającej części osiedle Meksyk złożone jest z wolnostojącej zabudowy jednorodzinnej graniczącej z terenami o funkcji transportowej oraz przemysłowej. Większość budynków usytuowano wzdłuż regularnie rozmieszczonych, piaszczystych, nieutwardzonych dróg. Główna komunikacyjna przestrzeń komunikacyjna została wybudowana w ramach działań rewitalizacyjnych i obejmuje ul. Meksykańską, pętlę autobusową oraz parkingi, które obsługują też mieszkańców innych dzielnic, przesiadających się na SKM. Wykonano też prace w obrębie wewnętrzngo układu drogowego – m.in. w obrębie ul. Śliwkowej, gdzie stworzono ogród deszczowy.

Brakuje natomiast przestrzeni publicznych, które służyłyby integracji lokalnej społeczności: placów, terenów rekreacyjnych.  Na osiedlu nie ma też obiektów i instytucji użyteczności publicznej, nie działają tu żadne organizacje pozarządowe.

Meksyk leży przy stacji kolejowej Gdynia Chylonia i Placu Dworcowym, o dużym potencjale rozwojowym (obsługa Kolei Metropolitalnej i regionalnej). Obszar Placu Dworcowego jest połączony z obszarem problemowym tunelem pod torami kolejowymi.

 

Osiedle Meksyk // mat. laboratorium Innowacji Społecznych

Dlaczego to miejsce?

Osiedle Meksyk zostało objęte Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Gdyni na lata 2017-2026 na wniosek mieszkańców. Przedstawili szereg argumentów przemawiających za tym, że na osiedlu zmiana jest potrzebna. Podczas spotkań – także w terenie – wskazywali na złe warunki zamieszkania: brak utwardzonych dróg, kanalizacji czy miejsc do wspólnych aktywności lub rekreacji.

Również analiza sytuacji społecznej przemawiała za potrzebą zmian. W obrębie osiedla – w porównaniu do całej Chyloni czy Gdyni odnotowano stosunkowo dużą liczbę osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na 1 tys. ludności. Podobnie wyglądała sytuacja jeśli chodzi o liczbę osób pobierających zasiłki pomocy społecznej.

Liczba mieszkańców osiedla Meksyk nie przekracza tysiąca osób. Wyizolowany charakter tego miejsca może mieć wpływ na istnienie gęstej sieci relacji sąsiedzkich między mieszkańcami – zdecydowana większość z nich mieszka tu co najmniej od 30 lat

Osiedle Meksyk // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Opinie mieszkańców

Z badań społecznych wynika, że ponad połowa mieszkańców osiedla Meksyk jest silnie związana ze swoim sąsiedztwem. Wizerunek tego obszaru jest jednak złożony. Choć większość mieszkańców ocenia go dobrze, to jednak w oczach mieszkańców spoza osiedla jest odbierany raczej negatywnie.

Można powiedzieć, że osiedle Meksyk to „przestrzeń wiejska” w środku dużej aglomeracji miejskiej – ze wszystkimi tego mocnymi i słabymi stronami. Mieszkańcy chwalą sobie bardzo dobre usytuowanie w Gdyni i skomunikowanie z resztą miasta. Cieszą się z ciszą, spokoju i dobrych relacji z sąsiadami.

Z drugiej strony narzekają na stan infrastruktury i brak terenów rekreacyjnych. Jedną z kluczowych bolączek jest sąsiedztwo terenów przemysłowych, jakość powietrzam zaśmiecenie terenu, brak dogodnych przejść i przejazdów przez tory kolejowe.

Kino plenerowe w ogrodzie deszczowym przy ul. Śliwkowej // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych