Ogrody deszczowe to oazy roślinności, które nie tylko mogą pięknie wyglądać, ale przede wszystkim pełnią funkcją praktyczną – pomagają odprowadzać nadmiar wód opadowych. Takie też zadanie będzie miał ogród, który wiosną 2018 powstanie na placu przy ulicy Śliwkowej w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk.

Pod koniec minionego roku na Meksyku odbyły się dwa spotkania z mieszkańcami poświęcone przebudowie układu drogowego osiedla (zakres przebudowy został przedyskutowany podczas prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji na początku 2017 roku). Październikowe spotkanie było poświęcone planom przebudowy dla ulicy Śliwkowej. Temat wody stojącej na przyległych do niej terenach zdominował dyskusję. Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje proces rewitalizacji w Gdyni, przedstawiła wówczas koncepcję utworzenia w tym miejscu ogrodu deszczowego, który pomógłby rozwiązać problem.

– Ogród ma przede wszystkim pomóc w uporaniu się z nadmiarem wody w tym rejonie osiedla, z tego względu jego projekt (głębokość, dobór roślin) będzie przygotowany przez specjalistów. Powstanie ogrodu zmieni jednak sposób poruszania się po placu, dlatego przy jego projektowaniu ważne są także inne kwestie, choćby wskazanie przejść skracających drogę przez jego środek. – proponowała Barbara Marchwicka.

Mieszkańcy projekt zaakceptowali. Od tego czasu utwardzono ulicę Palmową na odcinku od Brzoskwiniowej do Śliwkowej. Z biegiem czasu utwardzonych dróg osiedlowych będzie coraz więcej, co poprawi komfort lokalnej komunikacji. Powstał również projekt zagospodarowania placu przy ulicy Śliwkowej, za który odpowiada gdyńskie biuro architektoniczne MM Studio. Przedmiotem tego opracowania jest też wspomniany ogród deszczowy, który będzie stanowił centralną część placu.

–  Priorytetem w projektowaniu zieleni była spójność architektoniczno-roślinna i wkomponowanie jej w tkankę rewitalizowanej dzielnicy. Mamy nadzieję, że powstanie przyjazna przestrzeń wspólna dla mieszkańców, z której będą chętnie korzystać. Ma temu sprzyjać utwardzenie w środkowej części ogrodu –  ciąg komunikacyjny w otoczeniu zieleni. – mówi Michał Smoleński z działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych. – Konstrukcja ogrodu oraz nasadzona roślinność – drzewa, krzewy, byliny i trawy –  będzie miała za zadanie dobrze absorbować wodę. Będą tam zatem rosły m.in. brzozy, wierzby, świdośliwy róże czy powojnik.

Przedmiotem właśnie ogłoszonego przetargu na przebudowę ulicy Śliwkowej jest wykonanie utwardzenia nawierzchni wraz z instalacją oświetlenia oraz zagospodarowanie terenu placu (przez niektórych mieszkańców nazywanym już „Ogrody Śliwkowa”) i odprowadzenie wód deszczowych na odcinku jezdni pomiędzy ulicami Palmową a Wiśniową. Wykonawcy mogą składać oferty do 27 marca br. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał 70 dni na przeprowadzenie niezbędnych prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Meksyku będą mogli podziwiać swój ogród na początku wakacji.