Ogrody deszczowe to oazy roślinności, które nie tylko mogą pięknie wyglądać, ale przede wszystkim pełnią funkcją praktyczną – pomagają odprowadzać nadmiar wód opadowych. Takie też zadanie będzie miał ogród, który pod koniec czerwca 2018 powstanie na placu przy ulicy Śliwkowej w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk. Laboratorium Innowacji Społecznych rozstrzygnęło właśnie przetarg na jej przebudowę. Ogród wybuduje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Przemysław Kozłowski z Gdańska.

Przedmiotem ogłoszonego na początku marca przetargu było wykonanie utwardzenia nawierzchni oraz zagospodarowania terenu placu (przez niektórych mieszkańców zwanym już „Ogrody Śliwkowa”) wraz z instalacją oświetlenia i odprowadzeniem wód deszczowych w ul. Śliwkowej – odcinek jezdni pomiędzy ulicami Palmową a Wiśniową – w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk. Prace wykona Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Przemysław Kozłowski, ich koszt wycenił na około 660 tys. zł. Od momentu podpisania umowy, wykonawca ma 70 dni na przeprowadzenie niezbędnych prac, co oznacza, że gdynianie będą mogli korzystać z ogrodu i podziwiać większość roślin już pod koniec czerwca.

– Wśród zgłaszanych przez mieszkańców Meksyku potrzeb było rozwiązanie kwestii wody stojącej na osiedlowych drogach po deszczach, ale też mała liczba zieleni i brak miejsc, w którym można by usiąść. Utworzenie ogrodu deszczowego pomoże zniwelować oba te problemy – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Z jednej strony bowiem ogród „zagospodaruje” tę niechcianą wodę, z drugiej da możliwość odpoczynku pośród zieleni.

W ramach prac rewitalizacyjnych na Meksyku utwardzono już ulicę Palmową na odcinku od Brzoskwiniowej do Śliwkowej. Z biegiem czasu utwardzonych dróg osiedlowych będzie coraz więcej, co poprawi komfort lokalnej komunikacji. Projekt zagospodarowania placu przy ulicy Śliwkowej przygotowało gdyńskie biuro architektoniczne MM Studio. Przedmiotem tego opracowania jest też wspomniany ogród deszczowy, który będzie stanowił centralną część placu.

–  Priorytetem w projektowaniu zieleni była spójność architektoniczno-roślinna i wkomponowanie jej w tkankę rewitalizowanej dzielnicy. Mamy nadzieję, że powstanie przyjazna przestrzeń wspólna dla mieszkańców, z której będą chętnie korzystać. Ma temu sprzyjać utwardzenie w środkowej części ogrodu – ciąg komunikacyjny w otoczeniu zieleni – mówił Michał Smoleński z działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych w momencie ogłoszenia przetargu na prace budowalne. – Konstrukcja ogrodu oraz nasadzona roślinność – drzewa, krzewy, byliny i trawy –  będzie miała za zadanie dobrze absorbować wodę. Będą tam zatem rosły m.in. brzozy, wierzby, świdośliwy róże czy powojnik. Rośliny nasadza się wiosną i jesienią. W zależności od przebiegu prac wykonawczych, część drzew może zostać dosadzona jesienią.