Plansza, na której znajdują się stworzone przez mieszkańców symbole Witomina, informacja o inwestycji, pamiątkowa fotografia Biblioteki Gdynia – między innymi to kryje kapsuła czasu, która w południe we wtorek, 18 maja 2021 roku, została wmurowana, wraz z kamieniem węgielnym, pod budowę Przystani Widna 2A w centrum Witomina. Budowa trwa od początku marca br. Latem przyszłego roku mieszkańcy zostaną zaproszeni do nowego Centrum Sąsiedzkiego i filii Biblioteki Gdynia.
Przejeżdżając przez Witomino nie sposób nie zauważyć prac, które od kilku tygodni toczą się w samym centrum dzielnicy. Pod adresem Widna 2A, u zbiegu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej, trwa budowa Przystani – kolejnego tego typu miejsca w ogólno gdyńskiej sieci, trzeciego na obszarach rewitalizacji, ale pierwszego powstającego zupełnie od nowa.
Na początku marca tego roku podpisano umowę z wykonawcą – wyłonioną w przetargu firmą BUDREM-RYBAK sp. z o. o. sp. k. z Luzina; w tym samym miesiącu rozpoczęły się prace na terenie budowy. We wtorek, 18 maja 2021, w samo południe, wmurowano kamień węgielny pod fundamenty Przystani Widna 2A.
– Gdy podejmowaliśmy decyzję o stworzeniu w Gdyni sieci Przystani: miejsc sąsiedzkich spotkań, aktywności, integracji, ale też wsparcia i świadczenia usług społecznych blisko miejsca zamieszkania – sieci, która oplecie całe miasto, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakiej próbie zostanie poddana. Ostatnich kilkanaście miesięcy to czas wymuszonego pandemią dystansu, ograniczenia bliskich kontaktów, osłabienia relacji. Wierzę, że przed nami powolny i roztropny powrót do normalności. Kolosalną rolę odgrywać w nim będą właśnie Przystanie jak ta, która powstaje w samym sercu Witomina. Znów stworzą warunki do bycia razem, inicjowania i podejmowania wspólnych aktywności, budowania wspólnoty. Dziś wmurowujemy kamień węgielny pod budowę Przystani Widna 2A – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji podkreśla, że utworzenie w dzielnicy miejsca sąsiedzkich spotkań było jedną z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców podczas konsultacji Gminnego Programu Rewitalizacji, którym objęta jest część Witomina.
– Przystanie łączą, zachęcają do wyjścia z domu i wspólnego działania, dają możliwości zdobycia nowych umiejętności, podniesienia kompetencji, wyjścia z życiowego zakrętu. To wszystko jest szczególnie istotne na obszarach rewitalizacji. Jednym z celów jest podniesienie atrakcyjności objętych nią części miasta. Działalność Przystani, z bogatą, bezpłatną ofertą tworzoną przez mieszkańców, niewątpliwie tę atrakcyjność podnosi. Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie Przystani Widna 2A to ważny dzień dla Witomina, dla realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji i rozwoju sieci gdyńskich Przystani – mówi wiceprezydent Michał Guć.
– Rewitalizacja części miast to nie jest tylko moda europejska, to nie jest wymów wynikający z architektury Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, ale też naprawianie spuścizny po poprzednim ustroju. Wychodzimy od badań społecznych i analizy potrzeb społecznych. W odpowiedzi na nie staramy się dopasować tkankę inwestycyjną, w oparciu o Gminne Programy Rewitalizacji. W planowanym obecnie Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2021-2027 przewidzimy dużą pulę na rewitalizację – zauważa Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, obecny na wtorkowym wmurowaniu kamienia węgielnego.
Na Witominie powstają dwa dwukondygnacyjne budynki, w których znajdą się Centrum Sąsiedzkie oraz filia Biblioteki Gdynia. Będą tworzyć spójną całość. Wyróżnią je: jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną, oraz duże okna. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków to blisko 900 m kw. Na mieszkańców będą tam czekać m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz bogaty księgozbiór Biblioteki Gdynia.
– Do nowej siedziby Biblioteki Gdynia na Witominie przeniesione zostaną filie znajdujące się przy ul. Narcyzowej i w Leśniczówce. Przestronna i nowoczesna przestrzeń biblioteki pozwoli na rozwój oferty dla czytelników zarówno pod kątem zbiorów, jak i działalności kulturalnej i edukacyjnej. Chcemy również wykorzystywać patio i wychodzić z ofertą na zewnątrz, co dotychczas nie było możliwe w żadnej z witomińskich bibliotek. Bardzo się cieszę, że biblioteka wejdzie w kompleks Przystani – takie połączenia świetnie się sprawdzają, doskonale uzupełniamy swoją działalność z korzyścią dla mieszkańców -informuje Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.
Na terenie między budynkami pojawi się dużo zieleni. Będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe – podobne do tych, które są atrakcją placu Kaszubskiego.Centrum Sąsiedzkie i biblioteka, które będą tu działać, dadzą lokalnej społeczności zupełnie nowe możliwości twórczego spędzania czasu. W fundamenty Przystani wmurowujemy także kapsułę czasu. Jest w niej między innymi plansza z nowymi symbolami Witomina, stworzonymi przez mieszkańców dzielnicy. Jestem przekonany, że gdy za kilka lat powstaną kolejne, będzie wśród nich Przystań Widna 2A – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Projekt budynków powstał na podstawie pracy, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Główną nagrodę sąd konkursowy przyznał projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio. Budowa Przystani Widna 2A będzie kosztować 7 245 000 zł. Prace, które rozpoczęły się w marcu br., mają potrwać 14 miesięcy.
Zmiany, które toczą się właśnie u zbiegu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej to część szerszego katalogu działań rewitalizacyjnych zaplanowanych dla zachodniej części dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja. O ich szczegółach można przeczytać na stronie lis.gdynia.pl/rewitalizacja.
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020