Czym jest obszar rewitalizacji?

Przystępując do przeprowadzenia rewitalizacji, zgodnie z wytycznymi ustawy o rewitalizacji, miasto zobowiązane jest do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

Obszar może zostać wskazany jako zdegradowany, jeśli znajduje się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym oraz gdy występuje na nim co najmniej jedno z negatywnych zjawisk gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych.

Obszar, na którym występuje szczególna koncentracja tych zjawisk, na którym gmina zamierza prowadzić rewitalizację z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, wyznacza się jako obszar rewitalizacji. Może obejmować całość lub część obszaru zdegradowanego, ale nie może być większy niż 20 proc. powierzchni gminy, nie może też na nim mieszkać więcej niż 30 proc. jej mieszkańców.

Zarówno obszar zdegradowany, jak i obszar rewitalizacji mogą być podzielone na podobszary. Nie muszą mieć wspólnych granic, pod warunkiem stwierdzenia na każdym z nich koncentracji negatywnych zjawisk.

Obszar zdegradowany i rewitalizacji mogą stanowić to samo terytorium. Oba wyznacza Rada Miasta w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego.

Granice obszaru rewitalizacji

Rada Miasta Gdyni uchwałą nr XIX/435/16 z dnia 30 marca 2016 r. wyznaczyła obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji Miasta Gdyni, które mają tożsame granice.

W uchwale nie ustanowiono prawa pierwokupu nieruchomości znajdujących się w granicach obszaru rewitalizacji oraz nie ustanowiono zakazu wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Obszar rewitalizacji w Gdyni jest podzielony na 6 podobszarów:

  1. Część dzielnicy Babie Doły
  2. Część dzielnicy Oksywie,
  3. Część dzielnicy Chylonia, rejon tzw. Meksyku,
  4. Część dzielnicy Chylonia, rejon osiedle Zamenhofa – Opata Hackiego,
  5. Część dzielnicy Leszczynki, rejon tzw. Pekinu,
  6. Zachodnia cześć dawnej dzielnicy Witomino – Radiostacja.

Dokładne granice obszaru rewitalizacji można sprawdzić na Portalu Mapowym miasta Gdyni w zakładce Warstwy rastrowe.

Wykaz adresów znajdujących się na obszarze rewitalizacji.

W przypadku konieczności jednoznacznego potwierdzenia czy nieruchomość znajduje się w granicach obszaru rewitalizacji należy skontaktować się z Wydziałem Architektoniczno-Budowlanym Urzędu Miasta Gdyni pod numerem 58 66 88 401 bądź pod adresem mailowym: wydz.arch.bud@gdynia.pl

Delimitacja

Delimitacja, czyli inaczej wyznaczenie granic, obszaru rewitalizacji musi być oparta na diagnozie wykorzystującej obiektywne i weryfikowalne mierniki oraz metody badawcze dostosowane do lokalnych uwarunkowań.

Przygotowując „Diagnozę służącą wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla miasta Gdyni” zastosowano jednocześnie kilka metod pozyskiwania informacji. Pracowano zarówno zza biurka analizując dostępne dane (desk research), jak i w terenie przeprowadzając spacery badawcze, a także zbierając nieustrukturyzowane informacje od mieszkańców na temat obszarów, co do których zakładano, że występuje tam koncentracja negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych. Prace analityczne prowadzono w oparciu o wytyczne ustalone w Ustawie o rewitalizacji, opierano się również na metodologii zaproponowanej przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego.

Po rozeznaniu dostępności danych w różnych obszarach oraz i ich użyteczności do przeprowadzenia delimitacji obszarów zdegradowanych zdecydowano się na wybór 17 wskaźników (9 obligatoryjnych i  8 fakultatywnych), według których mierzono skalę negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych i przestrzennych.

W pierwszej kolejności analizę wskaźników oparto na podziale dzielnicowym, utożsamiając jednostkę administracyjną podziału gminy z jednostką urbanistyczną. Następnie dzielnice, w których zidentyfikowano koncentrację negatywnych zjawisk, podzielono na mniejsze, zwarte jednostki urbanistyczne, jako podobszary do analizy. Wyłoniono w ten sposób 4 podobszary o szczególnym natężeniu negatywnych zjawisk.

W dniach od 29 stycznia do 29 lutego 2016 r. konsultacjom społecznym poddano projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Po konsultacjach społecznych oraz ponownej weryfikacji wskaźników wytypowano 2 kolejne podobszary zdegradowane. Podsumowanie przebiegu konsultacji zawarto w Raporcie z konsultacji społecznych uchwały delimitacyjnej.