Gminny Program Rewitalizacji na lata 2017-2026 powstał przy wsparciu projektu realizowanego w ramach Pomocy Technicznej.
GPR założył zaangażowanie wielu różnych źródeł finansowania: środków zewnętrznych, gminnych i prywatnych (wkład własny wspólnot mieszkaniowych do otrzymanych dotacji).
Środki zewnętrze obejmujące współfinansowanie Unii Europejskiej łączą finansowanie Europejskiego Funduszu Społecznego (rozwój usług społecznych i systemu aktywizacji społeczno-zawodowej), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Wiodącą część środków zewnętrznych stanowiły środki dedykowane kompleksowym działaniom rewitalizacyjnym, które zaplanowane zostały w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego na lata 2014-2020 (ZIT RPO WP 2014-2020). Dodatkowo otrzymano dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych oraz pozyskano środki z Banku Gospodarstwa Krajowego w formie pożyczki rewitalizacyjnej na budowę mieszkalnego budynku komunalnego przy ul. Dickmana 30.
Dofinansowaniem unijnym dedykowanym rewitalizacji objęto trzy podobszary rewitalizacji: Oksywie, osiedle Zamenhofa – Opata Hackiego i Witomino. Finansowanie działań na trzech pozostałych podobszarach: Babich Dołach, Meksyku i Wzgórzu Orlicz-Dreszera oparto głównie na budżecie gminy.
W ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027), wydzielono pięć rodzajów działań dedykowanych dofinansowaniu działań rewitalizacyjnych:
• 2.4. Efektywność energetyczna – programy rewitalizacji,
• 5.12. Aktywne włączenie społeczne – programy rewitalizacji,
• 5.19. Usługi społeczne i zdrowotne – programy rewitalizacji,
• 6.5. Infrastruktura społeczna – programy rewitalizacji,
• 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich.
Pomoc Techniczna
1. Wypracowanie Kompleksowego Programu Rewitalizacji najbardziej zdegradowanych terytoriów, odpowiadającego na lokalne konteksty i potrzeby społeczności
W ramach projektu prowadzone były działania, których głównym celem było wypracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji. Harmonogram realizacji projektu obejmował szczegółową diagnozę terenów rewitalizowanych we wszystkich obszarach procesu rewitalizacji, tj. społecznym, przestrzennym, gospodarczym oraz szereg działań z zakresu partycypacji, m.in.: spacery badawcze z mieszkańcami; opracowanie – we współpracy z mieszkańcami – map sentymentalnych poszczególnych dzielnic; deliberatywne spotkania tematyczne w dzielnicach; konsultacje społeczne Programu.
Całkowita wartość projektu: 277 565,00 zł
Dofinansowanie UE: 249 808,50 zł
Projekty zakończone – inwestycyjne
1. Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie
Głównym celem realizacji projektu, którego przedmiotem była kompleksowa rewitalizacja osiedla zlokalizowanego w rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, było zmniejszenie dysproporcji w jakości życia mieszkańców osiedla w stosunku do mieszkańców innych części Gdyni i województwa, co prowadzić miało do zwiększenia aktywności społecznej i gospodarczej oraz włączenia społecznego mieszkańców.
Okres realizacji: marzec 2017 – grudzień 2019
Wartość projektu: 17 000 000,00 zł
Dofinansowanie UE (EFRR): 11 809 170,34 zł
Projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn.: „Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
2. Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie
Celem projektu była kompleksowa rewitalizacja rejonu dawnej wsi Oksywie z ulicami Dickmana, Śmidowicza, obszaru o pow. ok. 193 ha zamieszkałego przez ok. 2500 osób, będąca indywidualnie określoną w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji strategią wzajemnie powiązanych działań zmierzających do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego mieszkańców, zwiększenia poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne, a także aktywizacji mieszkańców poprzez kształtowanie postaw obywatelskich.
Okres realizacji: lipiec 2017 r. – 31 marca 2023 r.
Całkowita wartość projektu: 25 842 624,23 zł
Dofinansowanie UE : 17 820 004,27 zł
Dodatkowe informacje: Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie
Projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn.: „Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Oksywia” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
3. Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja
Celem projektu była kompleksowa rewitalizacja podobszaru obejmującego zachodnią część dzielnicy Witomino-Radiostacja o łącznej powierzchni wynoszącej około 37 ha oraz zamieszkiwanej przez około 5300 osób, będąca indywidualnie określoną w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji strategią kompleksowych, zintegrowanych i wzajemnie powiązanych działań zmierzających do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego mieszkańców, zwiększenia poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne, a także aktywizacji mieszkańców poprzez kształtowanie postaw obywatelskich.
Okres realizacji: lipiec 2017 r. – wrzesień 2022
Całkowita wartość projektu: 13 611 505,10 zł
Dofinansowanie UE: 9 735 352,67 zł
Dodatkowe informacje: Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja
Projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Projekty zakończone – społeczne
1. Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego
Celem projektu była poprawa jakości życia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców podobszaru rewitalizacji rejonu ulic Zamenhofa – Opata Hackiego poprzez zwiększenie do 31.12.2022 r. liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych. Projekt w imieniu Gminy Miasta Gdynia realizowany był przez Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie z Uczniowskim Klubem Sportowym Parkour w centrum sąsiedzkim Przystani Opata Hackiego 33. W ramach projektu realizowana była oferta zajęć i wsparcia dla młodzieży oraz rodziców i opiekunów – mieszkańców ulic Zamenhofa – Opata Hackiego z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacyjnym.
Okres realizacji: marzec 2019 – grudzień 2022
Wartość projektu: 429 999,90 zł
Dofinansowanie UE: 365 499,91 zł
Dodatkowe informacje: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego
Projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. „Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego”.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
2. Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w dzielnicy Oksywie
Celem projektu była poprawa jakości życia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców podobszaru rewitalizacji dzielnicy Oksywie poprzez zwiększenie liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych. Projekt w imieniu Gminy Miasta Gdynia realizowany był przez Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej oraz Stowarzyszeniem Społecznej Edukacji Non-Stop. W ramach projektu realizowana była oferta zajęć i wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów – mieszkańców dzielnicy Oksywie z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacyjnym.
Okres realizacji: listopad 2019 – grudzień 2022 r.
Wartość projektu: 429 997,50 zł
Dofinansowanie UE: 365 497,87 zł
Dodatkowe informacje: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w dzielnicy Oksywie
Projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. „Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.
3. Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w zachodniej części dzielnicy Witomino – Radiostacja
Celem projektu była poprawa jakości życia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców podobszaru rewitalizacji zachodniej części dzielnicy Witomino poprzez zwiększenie do 30 czerwca 2023 r. liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych. Projekt w imieniu Gminy Miasta Gdynia realizowany był przez Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie ze Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind. W ramach projektu realizowana była oferta zajęć dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów – mieszkańców zachodniej części dzielnicy Witomino w Gdyni z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacyjnym.
Okres realizacji: styczeń 2020 – czerwiec 2023
Wartość projektu: 429 975,00 zł
Dofinansowanie UE: 365 478,75 zł
Dodatkowe informacje: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w zachodniej części dzielnicy Witomino – Radiostacja
Niniejszy projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. „Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino – Radiostacja”.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.
Projekty zakończone – dodatkowe
1. „Modelownia – miejsca otwarte przestrzeniami międzynarodowej wymiany dobrych praktyk w pracy ze społecznością lokalną”
Celem projektu było wypracowanie modelu pracy z młodzieżą zamieszkującą na terenie rewitalizowanym na podstawie doświadczeń Przystani Opata Hackiego 33 oraz partnera zagranicznego. Zestawienie doświadczeń obu partnerów w ramach projektu miało umożliwić inspirację i wykorzystanie dobrych praktyk do wzmacniania pracy ze społecznościami lokalnymi. Wymiana wiedzy i doświadczenia pozwolić miało na opracowanie publikacji zawierającej kompendium wiedzy na temat metod i technik pracy z młodzieżą, szczególnie z wykorzystaniem aktywności fizycznej, środków ekspresji wyrażania siebie swoich uczuć i emocji.
Okres realizacji: 1 września 2020 – 30 listopada 2021
Wartość projektu: 68 402,00 zł
Dofinansowanie UE: 68 402,00 zł
Dodatkowe informacje: Modelownia – miejsca otwarte przestrzeniami międzynarodowej wymiany dobrych praktyk w pracy ze społecznością lokalną
The Publication: “Good practices of collaboration with the local community – directions of working with, and for, young people living in th revitalization area”
Projekt był rozszerzeniem projektu „Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego”
Projekt był finansowany ze środków projektu grantowego „Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową” w ramach IV Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa, konkurs nr POWR.04.03.00- IP.07-00-007/17.