Radni miejscy i dzielnicowi, członkowie Komitetu Rewitalizacji, urzędnicy, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w ostatnią sobotę sierpnia w seminarium rewitalizacyjnym, zorganizowanym w Przystani Śmidowicza 49 przez Dział Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych. Celem spotkania było zaznajomienie interesariuszy z zagadnieniami i wyzwaniami rewitalizacji oraz wspólne omówienie przyszłych działań.
Proces rewitalizacji prowadzony jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni od 2017 r. Jego celem jest podniesienie jakości życia na sześciu obszarach miasta, na których zdiagnozowano, poprzez szczegółowe wywiady i konsultacje z mieszkańcami, problemy, m.in. społeczne i infrastrukturalne. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne prowadzone są na sześciu podobszarach obejmujących części dzielnic Oksywie, Babie Doły, Chylonia, Witomino oraz Leszczynki. Poprzez 7 lat działań zrealizowano liczne działania związane z poprawą warunków zamieszkania oraz poprawą jakości infrastruktury społecznej i technicznej, stworzeniu przestrzeni rekreacyjnych, partycypacją społeczną oraz organizacją inicjatyw lokalnych. Szczegółowy opis przedsięwzięć razem z oceną dotychczasowych działań znajdują się na stronie Gdynia OdNowa.
Seminarium otworzył wiceprezydent Gdyni, Tomasz Augustyniak, mówiąc o wyzwaniach, jakie czekają jednostki miejskie i ich partnerów podczas aktualizacji GPR oraz realizacji nowych działań i zadań.
– Seminarium dotyczące gdyńskiej rewitalizacji jest wstępem do działań, które będziemy podejmować w najbliższym czasie. W tej chwili pracujemy nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji, która jest wymagana, abyśmy mogli dalej prowadzić proces rewitalizacyjny z wykorzystaniem środków unijnych – zaznacza Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Działania zapisane wcześniej w GPR zostały przeprowadzone, a teraz pojawiają się kolejne zadania i problemy, na które chcemy odpowiedzieć, przygotowując kolejny etap rewitalizacji. Uczestnicy seminarium dostaną tu solidną dawkę wiedzy o dotychczasowych przedsięwzięciach, a potem będą czynnie uczestniczyć w procesie doboru i konsultacji kolejnych zmian.
Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych, zapoznała uczestników z obszarami rewitalizacji oraz przedsięwzięciami, które zostały na tych obszarach zrealizowane. Przedstawiła też zdiagnozowane wcześniej problemy, z którymi wciąż boryka się każdy z podobszarów.
– W dzisiejszym dniu spotykamy się z radnymi miejskimi i dzielnicowymi, ale też z urzędnikami i z przedstawicielami organizacji pozarządowych, po to, żeby zapoznać nowych radnych z tematyką rewitalizacji, zainteresować ich nią, ale też dać taką przestrzeń do rozmów i wymieniania się doświadczeniem – mówi Agnieszka Jurecka-Fryzowska. – Mam nadzieję, że jesienią będziemy mogli przedstawić Gminny Program Rewitalizacji mieszkańcom do konsultacji społecznych i w przyszłym roku przedstawić Radzie Miasta program do uchwalenia.
Uczestnicy brali udział w wybranych sesjach tematycznych dotyczących wyzwań i potencjałów na każdym z podobszarów rewitalizacji, a także przekrojowych zagadnień związanych z Miejscami negatywnymi i niebezpiecznymi, Trwałością zmian przestrzennych i społecznych oraz Organizowaniem społeczności lokalnych. Wkrótce zostanie opublikowany raport z podsumowaniem seminarium.
Kolejny planowanym wydarzeniem związanym z rewitalizacją jest drugie w tym roku posiedzenie Komitetu Rewitalizacji, w którym zasiadają przedstawiciele Rady Miasta, Rad Dzielnic, urzędników, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Następnie planowane są konsultacje z mieszkańcami dotyczące aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji.
Do 8. października trwa głosowanie na gdyńską rewitalizację w europejskim konkursie REGIOSTARS. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali finałowej w Brukseli, która odbędzie się dzień później. Zachęcamy do głosowania na gdyński proces rewitalizacji Gdynia OdNowa!