Dokładnie pięć miesięcy po wmurowaniu na budowie Przystani Widna 2A kamienia węgielnego (18 maja br.) na budynku Domu Sąsiedzkiego zawisła wiecha. To znak, że osiągnął on swój najwyższy punkt. Prace na terenie inwestycji trwają od marca, zakończyć się mają w przyszłym roku. 


Wiecha to, w wymiarze materialnym, wianek zawieszany przez wykonawcą w momencie ukończenia ważnego etapu inwestycji. W wymiarze symbolicznym to podziękowanie od inwestora dla wykonawcy za wykonane prace i sposób na zapewnienie powodzenia wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięciem. Uroczystość zawieszenia wiechy to także okazja do spotkania i rozmowy wykonawców z inwestorem, na co w trakcie prowadzenia budowy nie zawsze jest czas.

W poniedziałek, 18 października, taką okazję mieli inwestor (gdyński samorząd) i wykonawca (firmy Budrem Rybak) Przystani Widna 2A powstającej w objętej Gminnym Programem Rewitalizacji zachodniej części dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja. O godz. 11 rozpoczęła się tu uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Domu Sąsiedzkiego (będzie tworzył Przystań wraz z siedzibą Biblioteki).

– Na placu budowy Przystani Widna 2A spotykamy się po raz drugi w dość krótkim czasie: 18 maja wmurowywaliśmy tu kamień węgielny. Dziś widzimy dwa budynki, które za kilka miesięcy wypełnią się energią osób odwiedzających czy to Dom Sąsiedzki, czy to filię Biblioteki Gdynia – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Otwarcie Przystani Widna 2A to moment, na który wszyscy czekamy.  Będzie nie tylko spełnieniem oczekiwań mieszkańców, ale też tchnie zupełnie nowe życie w Witomino. Wiem, że już dzisiaj lokalna społeczność wymienia się konkretnymi pomysłami na to, jakie zajęcia czy aktywności powinny mieć miejsce w Przystani; proponuje tematy zajęć, które mieszkańcy poprowadzić dla innych. Bardzo mnie to cieszy, bo taka jest idea sieci placówek powstających w całej Gdyni: samorząd stwarza w nich warunki do tego, by mieszkańcy realizowali swoje pasje, podejmowali działania na rzecz najbliższego sąsiedztwa, tworzyli nowe wspólnoty z poczuciem, że są u siebie.

Przystań Widna 2A będzie trzecią działającą na gdyńskich obszarach rewitalizacji.

– Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu i Przystań Opata Hackiego 33 na Chyloni to miejsca, w których można nie tylko ciekawie spędzić czas, ale także wziąć udział w projektach przygotowanych specjalnie dla mieszkańców obszarów rewitalizacji – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Podobnie będzie na Witominie. Budowa infrastruktury takiej jak Przystań Widna 2A jest w procesie rewitalizacji ważna, ale nie będzie spełniała swojego zadania jeśli nie będzie w odpowiedni sposób wykorzystywana. Bardzo nam zależy, by Przystanie były centrami społecznej zmiany, w których mieszkańcy – pod okiem specjalistów podnoszą kompetencje, zdobywają nowe umiejętności, zmieniają swoje życie.

Idea Przystani narodziła się podczas prac nas Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Gdyni.  Szybko okazało się, że podobne miejsca będą powstawał w całej Gdyni. Dziś sieć to trzy działające centra sąsiedzkie i pięć kolejnych, nad którymi trwają prace – jedno po przebudowie i remoncie, a cztery jako zupełnie nowe ośrodki sąsiedzkich aktywności.
 

– Myśląc o kolejnych Przystaniach bierzemy pod uwagę przede wszystkim specyfikę dzielnicy, w której mają działać. Łączymy funkcje i określamy ofertę tak, by w jak największym stopniu odpowiadała potrzebom lokalnej społeczności – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Przystanie współtworzą m.in. Biblioteka Gdynia, Gdyńskie Centrum Zdrowia, Gdyńskie Centrum Sportu, Gdyńskie Centrum Kontaktu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Aktywności Seniora. To całe spektrum aktywności, w które można się włączyć i inicjować, ale też dostęp do usług społecznych w miejscu zamieszkania. Krótko mówiąc coś, czego wcześniej na taką skalę i w takiej formie w gdyńskich dzielnicach nie było.

 
Witomińska Przystań Widna 2A to dwa dwukondygnacyjne budynki w samym centrum dzielnicy (skrzyżowanie ul. Chwarznieńskiej i Rolniczej), w których znajdą się Centrum Sąsiedzkie oraz filia Biblioteki Gdynia.

– Nowa filia Biblioteki Gdynia przy ulicy Widnej stworzona została zgodnie z hasłem: „Przyjdź, zobacz, zostań” – podkreśla Natalia Gromow, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość zaprojektowania nowej przestrzeni od samego początku i przystosowania jej do potrzeb mieszkańców dzielnicy Witomino. Ci, którzy regularnie odwiedzają nasze filie, wiedzą o tym, że biblioteki to nie tylko dom dla bogatego księgozbioru i miejsce na naukę, ale także miejsce spotkań. W Przystani znajdzie się więc miejsce na spotkania autorskie, warsztaty i aktywności rozwijające rozmaite zainteresowania. Jak zawsze zadbaliśmy o to, by najmłodsi czytelnicy mieli swój kącik zabaw. Ale oczywiście oferta będzie uwzględniała wszystkie grupy wiekowe. Warto podkreślić, że tutaj skorzystamy z darmowego internetu, wypożyczymy gry planszowe czy audiobooki.


Kompleks Przystani Widna 2A wyróżni jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną, oraz duże okna. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków to blisko 900 m kw. Na mieszkańców będą tam czekać m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz bogaty księgozbiór Biblioteki Gdynia.

Na terenie między budynkami pojawi się dużo zieleni. Będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe.

W budynku Domu Sąsiedzkiego trwają roboty murowe, rozpoczęto prace branży elektrycznej; w budynku Biblioteki Gdynia prowadzone są prace przy ścianach nadziemia i szybie windy oraz szalowanie stropu nad piętrem. Na terenie zewnętrznym powstają sieci teletechniczne oraz przyłącze ciepłownicze.

Projekt budynków powstał na podstawie pracy, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Główną nagrodę sąd konkursowy przyznał projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio. Budowa Przystani Widna 2A będzie kosztować 7 269 463,44 zł. Prace, które rozpoczęły się w marcu br., mają potrwać 14 miesięcy.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020