Biały kamień, rzeźby między blokami, radiostacja i pozostałości tajemniczego bunkra… To kilka punktów spaceru po Witominie, który odbył się ostatniego dnia lata. Kilkunastoosobowa grupa wyruszyła z Wito Bazy, by spojrzeć na dzielnicę od innej strony. Wito Baza to otwarta pracownia, której celem jest zaangażowanie mieszkańców w życie Witomina. Wciąż można się włączyć w projektowanie jego symboli, które posłużą do stworzenia muralu przy ulicy Uczniowskiej.
31 sierpnia o godzinie 13.00 na polanie za ulicą Uczniowską, nieopodal boiska Ośrodka Treningowego SI Arka Gdynia, zebrało się kilkanaście osób w różnym wieku związanych z Witominem. To tutaj stanęła Wito Baza – niezwykły, kolorowy namiot, do którego każdy może przyjść zaangażować się w tworzenie identyfikacji graficznej dzielnicy lub po prostu miło spędzić czas.
– Wito Baza jest pracownią, do której można przyjść, usiąść z nami i razem tworzyć. Głównym celem akcji jest zbieranie znaków i symboli dzielnicy istotnych dla mieszkańców. Powstanie z nich zbiór, z którego chcemy wspólnie zrobić jeden wielki mural. Ale jest też fajny efekt „uboczny” całej akcji. Tworzy się tu miejsce spotkań, są dzieci, które przychodzą do Bazy codziennie. Część lubi tworzyć, a część chce po prostu spędzić tu czas. Mówią nam, że tutaj mogą rysować i malować tak, jak chcą. Inaczej niż w szkole, gdzie jest z góry narzucona technika. Ta zasada – wolność tworzenia – dotyczy też dorosłych. – mówi Barbara Stelmachowska z Fundacji Miejsce Tworzenia, która animuje projekt.
Istotną częścią działalności Wito Bazy jest tzw. streetworking. Animatorki wychodzą w dzielnicę i rozmawiają z mieszkańcami, szczególnie z młodzieżą. Już zebrano cenną kolekcję ilustracji tego, co dla rozmówców jest w ich dzielnicy istotne. Zachęcanie do rysowania symboli jest również pretekstem do rozmowy o tym, jak się na Witominie żyje. Każda rozmowa z mieszkańcem jest cenna. Pod koniec działalności Wito Bazy w dzielnicy powstanie mural ilustrujący wszystkie te rozmowy. Dodatkowo, w dalszej perspektywie, kompletowane historie i opowieści przysłużą się planowanemu centrum sąsiedzkiemu. Przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej stanie bowiem kolejna w sieci centrów sąsiedzkich w Gdyni – Przystań Widna 2A. Jego oferta zostanie przygotowana m.in. w oparciu o potrzeby wyrażane przez mieszkańców podczas takich akcji, jakie dzisiaj proponuje Wito Baza.
Sobotnia wycieczka była więc kolejnym pretekstem do zebrania opowieści o Witominie. Po krótkiej odprawie, zaopatrzeniu w mapki i stemple na kartach bywalca Wito Bazy, grupa ruszyła na spacer pod przewodnictwem Tomasza Drzazgowskiego. Pan Tomasz jest z wykształcenia psychologiem. Specjalizuje się w analizie grupowej, dlatego wycieczka miała charakter badawczy. Szlak wiódł przez miejsca znajome uczestnikom, był więc swoistym treningiem uważności. Znane trasy stały się przyczynkiem do rozmów o emocjach, które przeżywamy w konkretnych przestrzeniach oraz dyskusji o tym, czy i w jaki sposób rozwiązania architektoniczne wpływają na te emocje.
Drugą częścią spotkania był warsztat projektowy, na którym wykorzystano symbole i emocje, jakie towarzyszyły grupie na trasie. Każdy z uczestników stworzył mapę skojarzeń zainspirowanych wycieczką, by na tej podstawie spróbować zaprojektować znak graficzny dzielnicy. Do tego, czym jest projektowanie graficzne i jak wykonać taki znak, zainspirował m.in. album poświęcony znanemu polskiemu projektantowi znaków – Karolowi Śliwce. Był to także czas rozmów i zacieśniania sąsiedzkich więzi, słuchania nawzajem swoich opowieści. Na wspólnym stole znalazły się domowe wypieki i kawa.
– Polana, na której stoi Wito Baza objęta jest działaniami inwestycyjnymi opisanymi w Gminnym Programie Rewitalizacji. Koncepcja została już z mieszkańcami skonsultowana, aktualnie na ukończeniu jest projekt budowlany. Projektanci rozwiązali szczegółowo wszystkie elementy, o których dyskutowaliśmy z mieszkańcami: urządzenia rekreacji dla dzieci i młodzieży, w tym plac zabaw, street workout i pump-track, wybieg dla psów, duży trawnik rekreacyjny oraz zieleń zagospodarowaną z myślą o osobach szukających spokoju. Co ważne, projektowana zieleń będzie pełniła funkcję małej retencji. Finałowy efekt opublikujemy, aby mieszkańcy mogli zapoznać się ze szczegółami zanim przystąpimy do realizacji – mówi Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje proces rewitalizacji w Gdyni.
Tymczasem Wito Baza we wrześniu zaprasza w weekendy:
7-8 września, godz. 12.00-15.00
14 września, godz. 12.00-15.00
15 września, godz. 12.00-16.00 | 13.00-16.00 – spacer historyczny + warsztat projektowy
21-22 września, godz. 12.00-15.00
28-29 września, godz. 12.00-17.00 – wielkie malowanie muralu
Wito Baza na Facebooku
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020