Będzie miała niecałe 210 metrów długości i połączy ul. Hutniczą z dworcem kolejowym Gdynia Chylonia. Nowa ulica, która powstaje na rewitalizowanym osiedlu Meksyk, jako ważna część budowanych tu przestrzeni publicznych odmieni tę część Chyloni. Usprawni komunikację, poprawi bezpieczeństwo, podniesie jakość życia. Potrzebna jest tylko jej nazwa. Propozycje mogą wskazać nie tylko mieszkańcy osiedla, ale też całej Gdyni. Konsultacje w tej sprawie rozpoczynają się 2 listopada i potrwają do końca miesiąca.
Ulica, którą od lat wiele osób przechodziło z ul. Hutniczej na dworzec w Gdyni Chyloni, tak naprawdę nie istniała. Nie była utwardzona, nie miała chodników, oświetlenia i nazwy. Mimo to stanowiła ważny element przestrzeni osiedla Meksyk w Chyloni – zarówno dla lokalnej społeczności, jak i wszystkich osób poruszających się między Hutniczą a torami kolejowymi.
Szansą na poprawę stanu tego miejsca stał się Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gdyni. Dzięki staraniom mieszkańców osiedle zostało nim objęte, a zakres zmian wypracowano we współpracy z lokalną społecznością.
– Inwestycja związana z rewitalizacją osiedla Meksyk w Chyloni trwa od maja. W jej ramach powstaje całkiem nowa ulica, łącząca ul. Hutniczą z pętlą autobusową i parkingiem park & ride, budowanymi przy dworcu SKM Gdynia Chylonia. Ta ulica nie ma jeszcze nazwy. Ponieważ cała rewitalizacja Meksyku jest realizowana w ścisłej współpracy z mieszkańcami, chcemy również, by nadanie nazwy ulicy było realizowane we współpracy z nimi – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Między 2 a 30 listopada każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdyni, nie tylko osiedla Meksyk, mogą zaproponować nazwę nowej ulicy. Można to zrobić za pośrednictwem Gdyńskiej Platformy Dialogu. Mieszkańcy osiedla Meksyk znajdą w swoich skrzynkach pocztowych ankiety w formie papierowej, które będą mogli wypełnić i oddać w punkcie konsultacyjnym Gdyni OdNowa, działającym w sąsiedztwie siedziby straży pożarnej. Po zakończeniu konsultacji ich wyniki zostaną zebrane i przekazane Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa Rady Miasta Gdyni, która zarekomenduje nazwę nowej ulicy.
Ankieta zawiera dwa pytania: pierwsze dotyczy faktu zamieszkiwania – bądź nie – na osiedlu Meksyk, w drugim można wskazać najbardziej odpowiednią naszym zdaniem nazwę dla nowej ulicy.
– Można wybierać spośród sześciu konkretnych propozycji nazw, ale można też zgłosić własną – informuje Barbara Marchwicka, kierowniczka Sekcji Użytkownika Działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Umieszczone w ankiecie nazwy to z jednej strony nasze propozycje, nawiązujące m.in. do obecnych „owocowych” nazw ulic na osiedlu, z drugiej – propozycje zgłaszane nam wcześniej przez mieszkańców. Czekamy też na sugestie osób wypełniających naszą ankietę: można podzielić się własnym pomysłem. Osiedle przechodzi spektakularną zmianę, nowa ulica i jej nazwa będą tego dowodem oraz symbolem.Ankieta, za pośrednictwem której można wskazywać nazwę dla nowej ulicy na osiedlu Meksyk, jest dostępna na stronie www.konsultujemy.gdynia.pl od 2 do 30 listopada. Kwestionariusze w wersji papierowej trafią do skrzynek pocztowych wszystkich mieszkańców i mieszkanek osiedla; wypełnione będzie można dostarczać do rewitalizacyjnego punktu konsultacyjnego przy ul. Hutniczej 30 przy skrzyżowaniu z ul. Orzechową, w pobliżu siedziby Straży Pożarnej.
Projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II” realizowany jest przy wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.