Babie Doły

Babie Doły to najbardziej północna i najmniejsza pod względem liczby mieszkańców dzielnica Gdyni. Formalnie znajduje się w granicach Gdyni od 1972 roku.

Zabudowana część Babich Dołów dzieli się na dwie główne części: osiedle bloków (ul. Dedala i Ikara) oraz tzw. Rybaki, czyli zespół dworsko-folwarczny „Nowe Obłuże” (dwór, dom zarządcy, dawna obora, stajnia i owczarnia, czworaki oraz budynki gospodarcze) oraz położone na południe tereny jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.

W granicy dzielnicy są też ogrody działkowe, tereny wojskowe, grunty rolne oraz atrakcyjne krajobrazowo tereny zielone wzdłuż klifu wraz z plażą.

Podobszar rewitalizacji zamieszkały jest przez ok. 80 osób (dane z 31.12.2023 r.) i obejmuje przede wszystkim folwark. Część folwarku obejmująca budynki mieszkalne stanowią własność komunalną. Teren, na którym znajdują się m. in. dawne zabudowania gospodarskie folwarku stanowi własność prywatną. Dodatkowo, w granicę podobszaru ujęto tereny zielone i teren klifu o wyjątkowych walorach przyrodniczych.

Babie Doły - panorama // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Dlaczego to miejsce?

Propozycja objęcia fragmentu tej dzielnicy wsparciem rewitalizacyjnym wyszła od mieszkańców podczas konsultacji projektu uchwały i została uznana za zasadną. Podstawowe problemy, na które zwracali uwagę, dotyczyły niewystarczającego dostępu do infrastruktury technicznej, złego stanu lokali komunalnych i socjalnych, braku zagospodarowanych miejsc spotkań i rekreacji – w tym w obrębie klifu.

Podobszar rewitalizacji Babie Doły ma olbrzymi potencjał krajobrazowy i kulturowy. Wyjątkowe walory przyrodnicze oraz ustalony w planie miejscowym dopuszczalny kierunek zmian podobszaru rewitalizacji może wskazywać, że w przyszłości rejon ten rozwinie się w kierunku rekreacyjno-turystycznego zaplecza dla północnych dzielnic Gdyni.

Obszar jest w całości objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego części dzielnic Babie Doły, Obłuże i Oksywie w Gdyni, rejon ulic Zielonej i A. Dickmana. Dla części obszaru obejmującego zespół dworsko-folwarczny opracowywany jest nowy plan miejscowy, który ma umożliwić dokonanie prac remontowych z zachowaniem funkcji mieszkaniowej.

Wskaźniki najbardziej odbiegające od średniej miejskiej i średniej wojewódzkiej to przede wszystkim: liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na 1 tysiąc ludności, liczba przestępstw na 1 tys. ludności, a także poziom dochodów ludności.

Dawny folwark // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Opinie mieszkańców

W perspektywie samych mieszkańców podobszar rewitalizacji Babie Doły to przede wszystkim miejsce postrzegane jako spokojne i bezpieczne, chociaż trudne do mieszkania ze względu na stan techniczny budynków folwarku i ich sposób ogrzewania. Z rozmów z mieszkańcami wyłania się obraz podobszaru Babie Doły widzianego jako niewielka, quasi wiejska społeczność, o silnych więziach społecznych.

Pozytywnie oceniane są przede wszystkim naturalne walory przyrodnicze tego miejsca, natomiast negatywnie stan infrastruktury, stan budynków mieszkalnych oraz dostęp do sklepów i usług, a także komunikacji miejskiej.

Babie Doły - nowe dojście do torpedowni // mat.. Laboratorium Innowacji Społecznych