Głównym założeniem centrów sąsiedzkich jest integracja lokalnej społeczności. Są one miejscem międzypokoleniowych spotkań, przestrzenią do rozwijania swoich zainteresowań, pasji, międzysąsiedzkich więzi. Lokalne centra pełnią również funkcję edukacyjną, umożliwiając rozwój indywidualny. Zainteresowani mieszkańcy mogą tu uczestniczyć w szkoleniach, a także skorzystać z porad specjalistów różnych dziedzin. Animatorzy społeczni, w razie potrzeby, służą pomocą i wsparciem w realizacji sąsiedzkich inicjatyw. Dzięki uczestnictwu w aktywnościach dzielnicowych centrów, mieszkańcy budują więzi nie tylko ze sobą nawzajem, ale także z samą dzielnicą.
Przystań Widna 2A
Przystań Widna 2A to miejsce, w którym mieszkańcy mogą realizować swoje pasje oraz zacieśniać więzi z sąsiadami. Tworzą je Dom Sąsiedzki koordynowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych oraz filia Biblioteki Gdynia. Do dyspozycji mieszkańców jest m.in. kuchnia sąsiedzka, kącik malucha, sala do aktywności fizycznej, a także patio i taras.
W Przystani można uzyskać wsparcie:
- podczas konsultacji z psychologiem
- w Nieodpłatnym Punkcie Pomocy Prawnej Stowarzyszenia OVUM
- w działającym w Przystani Dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej.
Masz pomysł na działanie lokalne? Chcesz poprowadzić zajęcia? Szukasz miejsca do spotkań grupy nieformalnej lub stowarzyszenia? Przyjdź i powiedz nam o tym albo wyślij maila: widna2A@lis.gdynia.pl. Kalendarz centrum sąsiedzkiego tworzony jest co miesiąc, w zależności od potrzeb i zaangażowania mieszkańców.
Informacje o aktualnym programie dostępne są w Przystani Widna 2A (widna2a@lis.gdynia.pl, nr tel. 727 503 080), na grupie Przystani na Facebooku oraz na stronie internetowej.
Przystań Widna 2A
Przystań Śmidowicza 49
Centrum Sąsiedzkie Przystań Śmidowicza 49 – przestrzeń do realizacji różnorodnych funkcji społecznych oraz usług wsparcia skierowanych dla mieszkańców dzielnicy. W obiekcie mieszczą się:
- Dom Sąsiedzki
- Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej
- SPOT Światłowcy – Placówka Wsparcia Rodziny i Dziecka prowadzona przez Stowarzyszenie Non Stop
- Miejski Klub Seniora Północ wraz z kawiarenką, prowadzony przez Centrum Aktywności Seniora
- Centrum Zdrowia Diagnoza i Terapia (ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży).
Ponadto w Przystani do dyspozycji mieszkańców i instytucji, które mieszczą się w budynku są:
– sala gimnastyczna, sala fitness, siłownia wraz z kompleksami szatni, których operatorem jest Gdyńskie Centrum Sportu,
– sale warsztatowe: krawiecka, artystyczna, - – otwarta, ogólnodostępna kuchnia,
– sale wielofunkcyjne.
Budynek Przystani otacza ogólnodostępny teren rekreacyjny, na którym mieszczą się m.in. plac zabaw, ogród społeczny, boisko wielofunkcyjne, siłownia zewnętrzna, street workout oraz ogólnodostępny trawnik rekreacyjny.
Śmidowicza
Przystań Opata Hackiego 33
Przystań Opata Hackiego 33 to miejsce, w którym mieszkańcy mogą realizować swoje pasje, zacieśniać więzi z sąsiadami oraz skorzystać z oferty usług miejskich oraz organizacji pozarządowych. Centrum tworzą Dom Sąsiedzki koordynowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Biblioteka Chylonia.
W kalendarz wydarzeń Przystani na stałe wpisały się m.in. spotkania Klubu Malucha, zajęcia pilates, spotkania brydżowe, warsztaty kulinarne. Na mieszkańców i mieszkanki czeka oferta wsparcia w różnych obszarach, a także zajęcia hobbystyczne i tematyczne. Do dyspozycji jest też m.in. kuchnia sąsiedzka, ogród, księgozbiór biblioteki, wypożyczalnia gier planszowych i punkt wymiany roślin.
W Przystani można uzyskać wsparcie:
Informacje o aktualnym programie dostępne są w Przystani Opata Hackiego 33 (opata33@lis.gdynia.pl, nr tel. 58 727 39 31), na grupie Przystani na Facebooku oraz na stronie internetowej.